Adresa
Olešná 8
269 01 Rakovník
IČO: 00244180
Tel.: 313 514 672
Mob.: 724 187 794
urad@obec-olesna.cz
Datová schránka: hdxajzd
Webové stránky se upravují.
sraz na vlakovém nádraží Rakovník 14. 5. 2022 v 8:30 hod. Odjezd vlakem v 8:52 do Berouna (doprava zdarma i pro nečleny T.J. Sokol)
vlakem do Rakovníka 14. 5. 2022 v 16:54 (odjezd ze Srbska v 15:37)
Žel. st. Beroun - Dub na Herinkách/3,6 km/ - Svatý Ján pod Skalou/1,5 km/ - možná odbočka na vyhlídku na skále/tam i zpět 2,0 km/ - Propadlé vody/0,8 km/ - Boubová /0,8 km/ - Bubovické vodopády /2,1 km/ - Kubrychtova bouda/ 0,4 km/ - Srbsko žel st./2,2 km/. Celková délka 11,5 km s výstupem na vyhlídku na skále o 2 km delší.
Od žel. stanice v Berouně vyrazíme po červené tur. značce posléze po železničním mostě přes řeku Berounku pak kolem nemocnice vzhůru do lesa. Asi po 3,5 km přijdeme k rozcestí Dub na Herinkách. Zdejší dub jhe jako památný strom chráněný. Pokračujeme po červené tur. značce již s kopce až do údolí k potoku Loděnice (jinak také zvanému Kačák). První na co narazíme je svatojánský hřbitov se zajímavou kaplí sv. Maxmiliána. Podle potoka dojdeme do do Svatého Jána pod Skalou. Zde je možné se vydat po červené tur. značce na vyhlídku ke kříži na skále. Jinak zde určitě navštívíme jeskyni sv. Ivana se studánkou. Kdyby byl otevřený kostel Narození Sv. Jana Křtitele, tak je zajímavé se podívat dovnitř. Kolem skály pokračujeme stále po červené tur. značce k Bubovickým vodopádům na Bubovickém potoce. Nejkrásnější jsou po vydatných deštích. Nad nimi se nachází malá jeskyně..Poté klesneme asi 400 m na rozcestí ke Kubrychtově boudě. Zde odbočíme na modrou tur. značku, která nás dovede do Srbska k vlakové zastávce.
Svatý Ján pod Skalou - Podle pověsti zde žil koncem 9. století první poustevník v Čechách - Ivan, syn knížete Hostimila ze slovanského kmene Charvátů z Pojizeří. Měl se také setkat s prvním českých historickým knížetem Bořivojem dlícím na hradišti Tetín za řekou. Kníže Bořivoj měl při lovu zranit laň, která Ivana krmila mlékem. Ivanova jeskyně se stala poutním místem a ve 13. století zde byl vybudován klášter benediktinů, zrušený až roku 1785 Josefem II. Barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele je dílem význačných stavitelů Carla Luraga (východní a jižní křídlo) a K.I. Dietzenhofera (severní a západní křídlo). Část kláštera je vestavěna do travertinové skály. Vápencová skála s křížem vypínající se nad klášterem je vysoká 438 m. Je impozantní nejen pro tvar vlny ale také proto, že převýšení nad hladinou pod ní tekoucí říčky Loděnice je 180 m. Na skále jsou horolezecké výstupové cesty od nejjednodušších až po st. 8 UIAA. Na úpatí skály je opravená kaple sv. Kříže.
Beroun - Královské město, o němž je první zmínka z roku 1265. Latinský název města zní Verona. Rodiště dirigenta Václava Talicha a básníka Františka Branislava. Město bylo obklopeno hradbami, jejichž zbytky se zachovaly. Zachovaly se rovněž Plzeňská brána a Pražská brána. Nejcennější stavby v jádru města tvoří městskou památkovou zónu. Za připomenutí stojí zejména historické domy na Husově náměstí. Např. renesanční Jenštejnský dům z roku 1612 s portálem z červeného mramoru a renesančními štíty, kde dnes sídlí Muzeum Českého krasu.
KČT č. 36 - Okolí Prahy /1:50.000/
Možnost v restauraci ve Svatém Janu pod Skalou a v Srbsku. Svačinu a pití dle vlastní potřeby s sebou.
Obec Olešná leží v sousedství města Rakovník na výměře 1089 hektarů a má 614 obyvatel. Vznikla na přelomu 13. a 14. století. O Olešenské tvrzi máme zprávy z počátku 16. století a z roku 1573 už o renesančním zámku. Více...
Středa 17. května 2023 od 18:00 v místní sokolovně.
Pozvánku včetně navrženého programu a následný zápis z veřejného zasedání obce Olešná zveřejňujeme na naší elektronické úřední desce.
Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.
Za suchého června rádi nebýváme, za vlhkého vína chleba nemíváme.