Historie sokolovny

V roce 1936, necelých dvacet let po založení TJ, se výbor rozhodl pro stavbu vlastní sokolovny, která byla dokončena v roce 1938. Tehdejší budova byla o hodně menší, než jak ji známe dnes, azahrnovala jen samostatný sál bez jeviště a přísálí, tehdejší klubovnu a nářaďovnu.

S úpravami resp. s rozšířením původních prostor sokolovny bylo započato v roce 1958, kdy bylo vedle hlavního sálu přistavěno "staré přísálí" (prostor oddělený od velkého sálu sloupy, což byla původní obvodová zeď). V roce 1968 přibylo ještě jeviště a nová (současná) klubovna a nářaďovna. Budova byla v dalších letech přistavěna na dnešní velikost: v roce 1971 se přízemí rozšířilo o "nové přísálí" (prostor oddělený dnes posuvnými dveřmi) a byt domovníka, v patrové nadstavbě pak vznikly dvě nové klubovny. Celá stavba získala novou střechu - nový krov zakryl původní, menší, který tam zůstal dodnes. Máme tedy poněkud raritu - budovu se dvěma střechami pod sebou.

Tyto přestavby byly provedeny v maximální míře svépomocí a brigádně občany z Olešné. Z větších investičních akcí na majetku TJ byla realizována v roce 2008 výměna parketové podlahy a v roce 2014 odvodnění sokolského hřiště. Na financování se podílela hlavně obec Olešná. Protože se tělocvičné jednotě nedařilo od roku 2014 získat finanční podporu na výměnu střešní krytiny a do sokolovny silně zatékalo, byly v roce 2019 převedeny všechny nemovitosti - tedy sokolovna a přilehlé venkovní cvičiště - do majetku obce Olešná. Ta následně zajistila výměnu střešní krytiny na sokolovně v roce 2020.

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.